Inside Out Library · Explore

Larkin factory-to-family plan, The (1915)

Larkin Co. · Larkin Co., Buffalo, N.Y. · leaf 26

An illustration from Larkin factory-to-family plan, The, 1915, leaf 26
Prepared Jelly Desserts Lemon Orange Per package, each, 10 cents. Tastefuld e s serts,easily madeready, re-quiring onlythe additionof water,and time tojelly beforeserving.May beser\ed withV a r i o u sfruits, suchas oranges,c h e rries. bananas, etc., or plain. Serve with plain or whippedcream. The… … Sweet Chocolate Per H-lb. cake. 12 cents. Absolutely pure;nutritious and health-ful. Made from se-lected cocoa-beanscombined with thebest refined c a n e -sugar in proper pro-portions. A deli-cious confec tion,more healthful andnutritious than high-ly flavored cand ies.Splendid for children.Makes a…

Interior decoration · Clothing and dress · Premiums (Retail trade) · Trade catalogs -- House furnishings · Trade catalogs -- Clothing and dress

Internet Archive · Winterthur Library · Public Domain Mark 1.0. Free to use for anything.

More pictures from Larkin factory-to-family plan, The

More like this